Ceviz

Ceviz

Ceviz, kışın yapraklarını döken ağaçlarda yetişir. Değişik ve kendine özel bir kokusu bulunur. Üretimi çok eski çağlara uzanan ceviz, tıp alanında kullanılır.
İnsan vücudu omega-3 yağ asidine ihtiyaç duymaktadır ve ceviz bunun %85 ini karşılar.
Ceviz ağacı sağlam bir yapıya sahip olduğu için mobilya yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.
Ülkemizin bir çok bölgesinde yetiştirilmektedir.
Eğer bir cevizi kabuklarıyla birlikte bir bardak suda bekletip ertesi gün düzenli bir şekilde tüketilirse, gözden kalp hastalıklarına kadar çoğu hastalığa iyi geldiği ispatlanmıştır.

Cevizin Faydaları?

• Ceviz, kalp rahatsızlıklarına iyi gelen yüksek miktarda omega 3 yağ asidi içerir. Diyetlerinizde ceviz tüketmeniz koroner kalp rahatsızlıklarını önlemede katkı sağlayabilir.

• Kendinizi aç hissettiğiniz zaman bi miktar ceviz yemeniz size tokluk hissi verecektir ve bu da kilo kontrolünüzü dengeleyecektir.

• Kemik sağlığı için gerekli olan bakır ve fosfor ceviz tarafından vücuda sağlanır. Kalsiyum birikmesini ve depolanmasını sağlayabilir.

• Cevizin içerdiği omega-3 yağ asidi hafıza ve odaklanma konusunda beyni geliştirebilir ve bu asit iyot ve selenyumla beraber beynin çalışmasını en yüksek seviyede tutar. Ayrıca ceviz yaşlanmayı geciktirebilir.

• Böğürtlenden sonra 2. sırada yer alan ceviz antioksidan bakımından zengin bir gıdadır.

• Vücuda potasyum,bakır,manganez,kalsiyum,selenyum ve çinko gibi minaralleri sağlar. Bunlar gelişimi, büyümeyi ve bir çok aktiviteyi sağlar.

• Enflamasyon, diyabet, Alzheimer, ve kanser gibi çoğu hastalığın kökendedir. Ceviz içeriğindeki polifenoller bu hastalıklarla mücadele etmeye katkı sağlayabilir.

• Melatonin vücüuda sabah ve gece döngüsünün mesajlarını iletir. Melatonin zaten vücutta üretildiği için ceviz tüketimi melatoninin kan seviyesini yükseltir ve bu sayede uykunuzu getirebilir. Ceviz tüketimi uyku problemine yardımcı olabilir.

• Ömrünüzün uzamasına yardımcı olur. Haftalık üç kere 1 avuç ceviz tüketmek uzun bir yaşam sürmenizi sağlayabilir. Bilim insanları cevizin, kanser sebepli ölümlerin riskini %40 oranında düşürdüğünü buldu.

• Yüksek oranda lif kaynağı olduğu için sindirimi kolaylaştırır, Reflü gibi hastalıkların azalmasına yardımcı olur, Mide asidini kontrol altına alır ve bağırsak florasını düzene sokarak yediğiniz yemeklerin sindirimini kolaylaştırır. Kabızlığa iyi gelir.

Ata mesleği olarak başladığımız soğan, sarımsak ve arpacık üretim işimizi 1999 yılında şirketleştik. 2020 yılı itibari ile 300 dönümün üzerinde soğan, sarımsak ve arpacık üretimlerimiz devam ediyor. Tekirdağ Büyükşehir halinde No:22'de faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Türkiye’de Vardas Tarım olarak soğan, sarımsak ve arpacık üretip iç piyasaya satmaktayız. Kalitemiz, kendi tohumlarımızla geleneksel yöntemleri modernize edip ziraat mühendislerimizle birlikte çalışmaktır.

İstanbul Hallerinde ürünlerimiz seçkin işletmelerde satılmaktadır.